Izolacja metodą wdmuchiwania (blow-in) polega na wtłaczaniu celulozy w formie granulatu lub płatków włókien w wolne przestrzenie takie jak poddasza, stropodachy, podłogi na legarach czy szczeliny ścian. Jest to nowoczesna, ekologiczna i relatywnie tania metoda ocieplania budynków popularna m.in. w krajach skandynawskich, które jak powszechnie wiadomo, wyjątkowo duży nacisk kładą na ekologię.
Metoda wdmuchiwania izolacji realizowana jest z wykorzystaniem rur transportowych za pośrednictwem których wdmuchiwany jest pod ciśnieniem celulozowy materiał izolacyjny. Podciśnienie pozwala na dotarcie do wszystkich, nawet najbardziej niedostępnych miejsc. Nałożony w ten sposób materiał izolacyjny jest szczelny, nie ma więc mowy o szczelinach czy szparach, które mogłyby być źródłem przedmuchów i strat ciepła.
Podstawowe zalety izolacji wdmuchiwanej to:
- Brak mostków termicznych generujących straty cieplne - izolacja jest szczelna i jednolita
- Możliwość dotarcia do miejsc trudno dostępnych lub niedostępnych dla tradycyjnych metod montażu
- Brak odpadów wynikających z docinania czy dopasowywania izolacji - klient płaci tylko za materiał który został faktycznie wtłoczony
- Ograniczenie kosztów ogrzewania
- Możliwość izolowania różnego rodzaju powierzchni
- Ochrona akustyczna
- Ochrona przeciwpożarowa
- Ochrona przed utratą ciepła zimą
- Ochrona przed upałem latem
- Krótki czas realizacji
Specjalistyczny sprzęt do wdmuchiwania celulozy pozwala na zachowanie dużej precyzji, równomierności oraz ciągłości nakładanej izolacji, zapewniając tym samym wysoki współczynnik szczelność.
Izolacja wdmuchiwana znajduje zastosowanie w przypadku:
- Ocieplania i docieplania poddaszy
- Ocieplania stropodachów wentylowanych
- Ocieplania konstrukcji szkieletowych
- Ocieplania podłóg na legarach
Ocieplanie metodą wdmuchiwania jest dobrą alternatywną dla tradycyjnych metod izolacji. Doskonale sprawdza się zarówno na etapie stanu surowego jak i przy docieplaniu budynków już wykończonych np. docieplanie poddaszy.